Kategórie
Archív

Ako vypočítať výkon radiátora


TERMOobchod.sk logo
 

 

Ako zistiť vhodnú veľkosť radiátora? Veľkosť radiátora určujeme na základe jeho tepelného výkonu, ktorý sa udáva vo Wattoch [W]. Každý radiátor či už panelový, rebríkový alebo rebrový má svoj tepelný výkon. Preto pri voľbe vhodnej veľkosti radiátora je potrebné dbať na tepelnú stratu miestnosti udávanú vo Wattoch, do ktorej radiátor plánujeme namontovať.
 

Čo ovplyvňuje tepelnú stratu miestnosti?

V prvom rade by mala byť tepelná strata miestnosti uvedená v projekte vykurovania. Prečo? Pretože ide o pomerne presne vypočítanú hodnotu, ktorá obsahuje všetky podstatné informácie a faktory ovplyvňujúce tepelnú stratu konkrétnej miestnosti.

Faktory ovplyvňujúce tepelnú stratu miestnosti:

  • plocha miestnosti
  • druh miestnosti
  • skladba podlahy
  • skladba obvodového plášťa
  • skladba zateplenia
  • typ okien
  • veľkosť plochy okien
  • orientácia budovy alebo miestnosti
     

Ako vypočítať tepelnú stratu miestnosti bez projektu

Realita býva často odlišná od presných výpočtov. Väčšina ľudí pri rekonštrukcií vykurovania nemá vypracovaný projekt vykurovania. Bežnou praxou je, že rozmery vykurovacích telies navrhne priamo na mieste firma, ktorá rekonštrukciu realizuje alebo kurenár, ktorý dostal za úlohu prerobiť kúrenie.

Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu vykurovania bez vypracovaného projektu a veľkosť radiátorov vám navrhol práve akýsi majster alebo kurenár odvolávajúci sa na mnohoročné skúsenosti, je dobré ak si to prekontrolujete aspoň prostredníctvom orientačného výpočtu.


Vzorec pre orientačný výpočet:


(plocha miestnosti x výška miestnosti x 40 W)
 Praktický príklad: potrebujeme zistiť tepelný výkon radiátora pre izbu s rozmerom 4 x 5 m s výškou 2,6 m.
Ako prvé vypočítame plochu izby (4 x 5 = 20 m2). Ďalej plochu izby udávanú v metroch štvorcových vynásobíme s výškou izby (20 x 2,6 = 52 m3). Takto vypočítaný objem izby udávaný v metroch kubických vynásobíme s číslom 40 W (52 x 40 = 2080 W).

 

Výsledok 2080 W porovnáme v tabuľkách, ktoré nájdete na našom článku Ako vybrať panelový radiátor. Rýchly external url a zvolíme radiátor s najbližším výkonom pričom odporúčame daný výkon zaokrúhľovať smerom nahor.
V našom prípade máme na výber nasledovné možnosti pre radiátory so štandardnou výškou 600 mm: TYP 21 600x1800, TYP 22 600x1400, TYP 33 600x900. Podľa vhodnej veľkosti si zvolíme ten, ktorý nám najviac vyhovuje.

Nezabúdajme však, že sa stále jedná iba o orientačný výpočet.Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Rýchle dodanie Komunikácia eshopu

Overený zákazník,

Rýchla dodavky

Overený zákazník,

Maximálna spokojnosť..môžem len odporučiť

Overený zákazník,

Quatro - jednoduchý nákup na splátky


Copyright (C) 2022 TERMOochod, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Obsah tohto webu je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. Akékoľvek publikovanie a ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti GB Slovakia s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.