Kategórie
Archív

Návod ako vybrať radiátorový ventil 

 

Pomôžeme Vám s výberom radiátorového ventilu. Pre rýchlu orientáciu a správny výber však musíme poznať základné rozdelenie a parametre radiátorových ventilov. Vysvetlíme si čo je termostatický, ručný, vrchný, spodný, prívodný, spiatočný, priamy, rohový radiátorový ventil. Ktorý ventil je vhodný pre pripojenie na železné potrubie a ktorý ventil je vhodný pre plasthliníkové rúrky.

Rozdelenie podľa ovládania: termostatický - manuálny 

V prvom kroku sa musíme rozhodnúť či chceme termostatický radiátorový ventil  alebo ručný či manuálny radiátorový ventil . Obe ventily fungujú ako uzatvárajúca či regulačná armatúra. To znamená, že pomocou týchto ventilov vieme uzavrieť prívod vody do radiátora alebo nimi vieme regulovať prietok prúdiacej vody do radiátora a tým pádom nastavovať jeho výhrevnosť.

Ručný radiátorový ventil  sa dnes používa zriedkavo. Ako z názvu vyplýva, jedná sa ručný ventil, ktorý musíme manuálne nastavovať zakaždým keď chceme znížiť alebo zvýšiť výkon radiátora.

Termostatický radiátorový ventil sa dnes používa takmer všade. Jedná sa o pohodlný a jednoduchý spôsob regulácie teploty v jednotlivých miestnostiach. Nevyhnutnou súčasťou termostatického radiátorového ventilu je termostatická hlavica , ktorá spolu s termostatickým ventilom automaticky reguluje a udržiava požadovanú teplotu v miestnosti. Túto funkciu zabezpečuje vstavaný snímač okolitej teploty umiestnený v termostatickej hlavici, ktorý otvára a zatvára termostatický radiátorový ventil podľa potreby, čím zabraňuje prekurovaniu miestnosti a tým pádom šetrí náklady na kúrenie.

Rozdelenie podľa spôsobu pripojenia: priamy - rohový 

Radiátorové ventily priame alebo rohové rozoznáme veľmi jednoducho. Dá sa to ľahko identifikovať už podľa fotografie daného ventilu.

Priamy radiátorový ventil znázornený na obrázku nižšie, slúži na pripájanie radiátorov priamo na potrubie rozvodov ústredného kúrenia. Šípka na obrázku nám znázorňuje smer prúdiacej kvapaliny do radiátora cez priamy radiátorový ventil. 

Priamy radiátorový ventil
 

Rohový radiátorový ventil taktiež znázornený nižšie, sa používa predovšetkým na pripojenie radiátora na potrubie, ktoré vychádza zo steny vedľa radiátora. Šípka na priloženom obrázku nám znázorňuje smer prúdiacej kvapaliny do radiátora cez rohový radiátorový ventil

Rohový radiátorový ventil
 

Rozdelenie podľa typu: vrchný spodný

Vrchný radiátorový ventil či už termostatický alebo ručný sa používa na reguláciu výkonu radiátora. Pomocou vrchného ventilu vieme radiátor ľudovo povedané priškrtiť alebo úplne odstaviť pokiaľ máme v miestnosti dostatočné teplo. Pri vrchnom termostatickom ventile nastavujeme požadovanú teplotu v miestnosti podľa stupnice na termostatickej hlavici.

Spodný radiátorový ventil inak nazývaný aj spodný regulačný  alebo spiatočný ventil, sa používa na dodatočné doregulovanie výkonu radiátora alebo na úplne odstavenie. Regulovať alebo odstaviť radiátor vieme pomocou regulačného imbusu, ktorý sa nachádza pod viečkom spodného ventilu.

Rozdelenie podľa pripájacieho závitu: oceľ - plasthliník

Radiátorové ventily s pripájacím závitom na oceľovú rúru majú vnútorný kovový závit, pomocou ktorého ventil dokážeme natočiť na rúru. Väčšina nových radiátorových ventilov určených pre oceľové rúry sa vyrábajú s rozmerom 1/2" (DN 15). Ako môžeme vidieť nižšie na priloženom obrázku, radiátorový ventil má vyhotovený tzv. šesťhran pomocou ktorého dokážeme pohodlne ventil s vidlicovým kľúčom dotiahnuť.

Radiátorový ventil určený na oceľ, TERMOobchod.sk
 

Radiátorové ventily určené pre plasthliníkové rúry majú vonkajší 1/2" pripájací závit. Tento druh ventilu pripájame na plasthliníkové rúry pomocou zverných šróbení, Adaptérov  alebo pripojovacích spojok MULTI-FIT . Príslušný adaptér alebo pripojovaciu spojku MULTI-FIT natočíme na vonkajší závit ventilu, ktorý máme zvýraznení na obrázku nižšie.

Radiátorový ventil pre plasthliníkové rúry, TERMOobchod.sk
 

 


Všetky naše radiátorové ventily a spodné regulačné ventily sú certifikované a vyrábané v Taliansku a zodpovedajú príslušným prísnym európskym normám. Nepredávame lacný dovoz pochybnej kvality!
 

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Rýchle dodanie Komunikácia eshopu

Overený zákazník,

Rýchla dodavky

Overený zákazník,

Maximálna spokojnosť..môžem len odporučiť

Overený zákazník,

Quatro - jednoduchý nákup na splátky


Copyright (C) 2022 TERMOochod, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Obsah tohto webu je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. Akékoľvek publikovanie a ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti GB Slovakia s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.